Blog

Instalacje tryskaczowe jako element zabezpieczenia przeciwpożarowego


Bezpieczeństwo powinno być priorytetem niezależnie od sytuacji. Aby zachować najwyższe standardy, w każdym budynku stosowane są odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, które uniemożliwiają powstawanie zagrożenia lub pomagają w szybkim jego zażegnaniu. Jednym z elementów, które zasługują na szczególną uwagę, jest instalacja tryskaczowa, której zadaniem jest rozprowadzanie wody z rurociągów do poszczególnych pomieszczeń. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie daje możliwości i na jakiej zasadzie funkcjonuje. 

 

Instalacja tryskaczowa - dlaczego tak ważna?

 

Instalacja tryskaczowa jest niezwykle ważna przede wszystkim dlatego, że stanowi główny element pierwszej fazy obrony przed pożarem. Jej mechanizmy uruchamiają się samoczynnie, czyli bez ingerencji człowieka. To sprawia, że instalacja informuje ośrodek dyspozycyjny o zaistniałej sytuacji i mobilizuje do działania nawet jeśli pożaru nie zaobserwował jeszcze żaden człowiek. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest kompleksowa ochrona, która obejmuje zarówno pomieszczenia z zainstalowanymi tryskaczami, jak i przestrzeni wokół nich. 

 

Jak działa?

 

Instalacja wykorzystywana do ochrony przed pożarem składa się z niewielkich elementów, nazywanych tryskaczami. Każdy z nich zbudowany jest z korpusu z gwintem, deflektora oraz z elementu termoczułego. To właśnie on w chwili pożaru pod wpływem wysokiej temperatury lub ognia, pęka lub topi się i powoduje uwalnianie wody. W zależności od rodzaju instalacji elementem termoczułym jest:

- ampułka w przypadku tryskaczy ampułkowych,

- topik w przypadku tryskaczy topikowych,

- element bimetaliczny w przypadku tryskaczy bimetalicznych.

 

Ogromne znaczenie ma też deflektor, który umożliwia powiększenie zasięgu działania strumienia wody gaśniczej. 

Starannie zaplanowana instalacja, w której poszczególne elementy są wykonane z najwyższej jakości materiałów, ma szerokie zastosowanie. Rozwiązanie to wykorzystywane jest m.in. w elektrowniach, elektrociepłowniach, na przenośnikach taśmowych, transformatorach, w rafineriach, zbiornikach paliw, a także w lakierniach, zakładach utylizacji odpadów, a także w przemyśle drzewnym i spożywczym. Instalacja tryskaczowa może funkcjonować jako samodzielny system lub jako jeden z elementów stosowanych zabezpieczeń.

 

Projektowanie instalacji

 

Tworzenie instalacji tryskaczowej, która dopasuje się do naszych aktualnych potrzeb, wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych elementów. Główną rolę odgrywają przede wszystkim parametry tryskaczy, czyli:

- orientacja, która może być wisząca, stojąca lub pozioma, 

- średnica przyłącza, określana jako DN10, DN15, DN20, DN25, 

- współczynnik wypływu, określany jako 57, 80, 115, 160, 202, 242, 363, 

- szybkość reagowania, która może być standardowa, specjalna oraz szybka,

- temperatura reagowania, określana, jako 57°C, 68°C, 79°C, 93°C, 141°C, 182°C, a także 260°C, 

- wykończenie, w tym brąz, chrom, lub kolor biały i czarny,

- zastosowanie, które może być standardowe, magazynowe, domowe, a także suche.

 

Doświadczony projektant dobrze zna zależności zachodzące między rodzajem pomieszczenia, a stosowanymi zabezpieczeniami. Dla przykładu elementy chromowane, białe i czarne wykorzystywane są najczęściej w biurach; tryskacze mosiężne stosowane są głównie w pomieszczeniach o neutralnym środowisku; a elementy pokryte teflonem, poliestrem czy woskiem są przeznaczone do pomieszczeń, gdzie może wystąpić środowisko agresywne. 

 

Jednak to nie koniec. Planując instalację tryskaczową, należy wziąć pod uwagę także:

- powierzchnię, na której powinny działać zabezpieczenia,

- minimalny czas działania, który jest podawany w minutach i określa minimalny czas zasilania urządzenia tryskaczowego,

- minimalna intensywność zraszania, która określa minimalne natężenie wypływu w milimetrach na minutę,

- odległość i rozstawienie tryskaczy ustalone na podstawie dokonanych pomiarów. 

 

Przepisy prawne a instalacja tryskaczowa

 

Tworzenie i wykorzystywanie instalacji tryskaczowych jest uregulowane przez polskie prawo. Najważniejsze przepisy znajdziemy m.in. w:

- rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, gdzie określono, które budynki muszą korzystać z urządzeń gaśniczych, 

- rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych, z którego dowiadujemy się więcej o wymagania przeciwpożarowe dla sieci wodociągowej i pompowni przeciwpożarowych,

- rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie uzgodnienia projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej,

- ustawie z 24 sierpnia z 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, z której wynikają warunki dopuszczenia do stosowania wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego i ochronie zdrowia, życia oraz mienia,

- rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

Oprócz wspomnianych aktów prawnych szczególną uwagę należy zwrócić także na najczęściej stosowane wytyczne do obliczeń instalacji tryskaczowych, które zawierają następujące normy krajowe i zagraniczne:

- Polska Norma PN-EN 12845+A2 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja.

- Wytyczne VdS-CEA dotyczące instalacji tryskaczowych VdS CEA 4001pl, Projektowanie i instalowanie.

- NFPA 13 Standard for the Installation of Sprinkler Systems.

 

Nasza oferta

 

Prace związane z zaprojektowaniem i wdrożeniem instalacji tryskaczowej należy powierzyć firmie specjalizującej się w tym zakresie. Cały proces wymaga przecież wiedzy i doświadczenia, a efekt końcowy musi zapewniać pełne bezpieczeństwo. Działania można podzielić na kilka głównych etapów, takich jak opracowanie koncepcji, wykonanie projektów, dobranie odpowiednich elementów, opracowanie i wdrożenie systemu sterowania, stworzenie wizualizacji systemu tryskaczowego, integracja instalacji z istniejącymi systemami bezpieczeństwa, a w końcu także montaż i uruchomienie instalacji przeciwpożarowej.

 

Jeśli planujesz wdrożenie takich zabezpieczeń, skorzystaj z naszej oferty. Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy specjalistami z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w projektowaniu, montażu i wdrażaniu systemów ochrony przeciwpożarowej. Już dziś sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy! 

Wróć

© Copyright 2021 killfire.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności